Michal Nagy

Vystupuje jak sólově, tak v komorních seskupeních. Koncertoval na mnoha festivalech (Warsaw Autumn, Menuhin Festival Gstaad, Carintischer Sommer, Allegro Vivo, Kwartesencja, Gitarre Wien, the Wrocław Guitar Festival, Emanacje). Jako sólista spolupracoval s Národním filharmonickým orchestrem, s Wrocław Vratislavia Chamber Orchestra, Concerto Avenna, Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, Camerata Nova, Fresco Sonare a s Chopin Academia Orchestra. Vystupoval také s National Philharmonic Chamber Musicians, Royal String Quartet a s Wiener Instrumentalsolisten band. A jako člen New Tango Bridge a New Art Ensemble. Je zakládajícím členem mezinárodního kytarového kvarteta Guitar4mation, které se specializuje na interpretaci hudby 20. a 21. století včetně moderní a jazzové hudby. 

Od roku 2015 je členem seskupení s názvem Hirundo Maris, které založili Arianna Savall a Petter Udland Johansen (spolupodílel se na vzniku CD "Il Viaggio d´Amore", 2015, "The Wind Rose", 2017, "Poésie et musique", 2021). Vystupuje také v duu s kytaristou Marcinem Stakowskim, houslistou Pawlem Wajrakem, hobojistou Arkadiuszem Krupou, akordeonistou a bandoneonistou Klaudiuszem Baranem. 

M. Nagy nahrál sólová vystoupení pro polskou televizi a radio, Bavorský rozhlas a ZDF. Je autorem mnoha kytarových aranží – sólových a s komorním orchestrem – a spolupracuje s Polskie Wydawnictwo Muzyczne a vydavatelstvím Euterpe. Vytvořil nahrávky pro tyto společnosti: Sony Music (cena Fryderyk za nahrávku Piazzollova Tanga), Dux (nominováno v roce 2000 na cenu Fryderyk za Micropiezas), Polskie Nagrania Edition, Carpe Diem Records, Outhere, Immersive sound a Gramola Vienna. V roce 2020 nahrál Michal Nagy sólové CD s názvem Fughetta, které obsahuje stejnojmennou skladbu Pawla Szymańskiho, která mu také byla věnována a dále skladby B. Brittena, S. Gubajduliny a A. Tansmana (v roce 2021 nominováno na cenu Fryderyk). Poslední CD, Centenario (2021), je poctou A. Piazzollovi u příležitosti jeho 100. narozenin a obsahuje, mimo jiné, Double concerto pro bandoneon a kytaru Hommage a Liege. M. Nagy premiéroval četné skladby od autorů jako jsou např. Sergio Assad, Paweł Szymański, Gunter Schneider, Bartłomiej Budzyński a Stefan Soewandi. 

Narodil se ve Varšavě, kde studoval na Hudební akademii a na Konzervatoři ve Vídni. Jeho pedagogy byli Janusz Raczyński, Marcin Zalewski, Ryszard Bałauszko a Heinz Wallisch. Je laureátem mezinárodních kytarových soutěží ve Fiuggi, Gdaňsku, Krakově a Tychách. Dvakrát byl držitelem stipendia Fundacja Kultury. Je laureátem ceny Malopolska Region Ars Quaerendi 2010 za významnou propagaci a popularizaci kultury. Působí jako profesor hry na kytaru na Akademii hudby v Krakově, v roce 2006 získal doktorandský titul. Od roku 2008 je uměleckým ředitelem festivalu Terra Artis Festival v Lanckoroně, Krakov. 

Michal Nagy je D´Addario Artist. Hraje na nástroje z dílny Maria Rosazza Ferrarise a Petra Matouška.