Marek Nosal

Marek Nosal

Hudebník, kytarista a učitel. Jako sólista, komorní hráč a s orchestrem vystupoval v Polsku i v zahraničí (Německo, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko). Koncertoval s orchestry Katowice, Lublin, Częstochowa, Olsztyn, s Národním orchestrem polského rozhlasu a s komorními tělesy Aukso, Silesian Ch.O., Archetti, Camerata Impuls a Slezským smyčcovým kvartetem. Premiéroval celou řadu skladeb současných polských skladatelů, mezi nimi např. koncerty pro kytaru a orchestr od Edwarda Bogusławského, Aleksandra Lasońe a Aleksandara Nowaka. Pořídil rovněž řadu nahrávek pro radio, televizi a natočil několik CD (mimo jiné s hudbou J. S. Bacha, A. Piazzolly a polskou soudobou tvorbou).

V roce 2013 publikoval dílo s názvem Sólová kytarová tvorba polských skladatelů po roce 1945 - umělecká a interpretační problematika podložená vybranými příklady. Jedná se o knihu a CD se světovou premiérou sólových kytarových skladeb polských autorů 20. a 21. století. Jeho poslední CD In modo polonico (2018) zahrnuje díla skladatelů, jako jsou A. Tansman, J. N. Bobrowicz a S. Mronski.

Je laureátem kytarových soutěží v Zamośći (1988), Varšavě (1989), Krakově a Tychách (1990). Jako skladatel debutoval v roce 2001 s dílem Recitative and Aria, za něž získal na 5. Národní polské soutěži skladeb pro klasickou kytaru 2. cenu.

V roce 1993 ukončil s vyznamenáním studium na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích ve třídě prof. Aliny Gruszky. V roce 2006 obdržel doktorát, v roce 2014 ještě titul docent hudebních věd.
V roce 2022 byl jmenován profesorem.

Je profesorem a děkanem instrumentálného oddělení na Hudební akademii Karla Szymanowského v Katowicích. Od roku 2015 je uměleckým ředitelem mezinárodního festivalu "Silesian Guitar Autumn" a soutěže Jana Edmunda Jurkowského v Tychách - Polsko.

Marek Nosal hraje na nástroje z dílny Petra Matouška, Karla-Heinza Römmicha, Leszeka Gajdzika, Godina. Používá struny D'Addario.