Marco Piperno

Narodil se v italské Lecce v roce 1992. Na kytaru začal hrát v sedmi letech u Vita Fiore, svá studia ukončil ve věku 17-ti let pod vedením Bruna Battisti D´Amaria na Hudební konzervatoři "Santa Cecilia" v Římě. V letech 2010-2013 studoval u Oscara Ghiglii na "Accademia Musicale Chigiana" v Sieně. V roce 2014 absolvoval v magisterském programu I. stupně na Konzervatoři N. Piccinniho v Bari u Nanda Di Modugna. Dále se zdokonaluje u Paola Pegorara a Adriana del Sal na "Segovia Guitar Academy" v Pordenone, u Giampaola Bandiniho na "Boccherini Institute" v Lucce a účastní se mistrovských tříd Carla Marchioneho a Lorenza Micheliho. V roce 2018 absolvoval v magisterském programu II. stupně na Konzervatoři A. Boita v Parmě pod vedením Massima Feliciho.

Ve věku 12-ti let odehrál svůj první recital, kterým započala jeho sólová dráha. Koncertoval po celé Itálii a v četných zemích Evropy a Asie (Španělsko, Rakousko, Francie, Německo, Slovensko, Chorvatsko, Belgie, Srbsko, Thajsko) a v nejvýznamnějších koncertních sálech (Konzerthaus ve Vídni, Gnessin Concert hall v Moskvě, Filharmonie Trento, Královské divadlo Brusel, Dům hudby v Parmě, Primaciální palác v Bratislavě, Divadlo LAVA ve Valladolidu a další).

Vystupoval jako sólista v Koncertu D dur Maria Castelnuova-Tedesca s Moskevským komorním orchestrem, s katowickým "{oh!} Orkiestra Historyczna" v Tychách pod vedením Marka Mose a s orchestrem Konzervatoře Arrigo Boito v Parmě.

Od roku 2014 získal okolo dvaceti cen v kytarových soutěžích v Itálii a ve světě, mezi nimi více než deset prvních cen – mezi nejvýznamnější patří Forum Gitarre Wien 2020, XXVI Concurso Ciudad de Linares Andrés Segovia, 2. cena na Mezinárodní kytarové soutěži Alexandra Frauchi v Moskvě v roce 2017 a na XLIII Incontri Chitarristici di Gargnano (první cena nebyla udělena).

První ceny získal ještě v těchto soutěžích: Elche, XVI Concurso Internacional Guitarra el Condado (také cena publika), Concurso Internacional "EstebanDaza" Valladolid, II Selezione Internazionale Giovani Concertisti del Festival Valle dell'Ossola, III Concorso Internazionale Varie Azioni sul Tema, Concorso Internazionale Borguitar Festival, Concorso Giulio Rospigliosi, druhé ceny: Zagreb Guitar Competition, XL Concorso Incontri Chitarristici di Gargnano, Concorso Internazionale omaggio a N. Paganini di Parma 2017/18, Sanremo Guitar Competition 2015/17/18, třetí ceny: XV Concurso Ciudad de Linares Andres Segovia, XXII Coria Guitar Competition, Classica Guitar Competition (také cena publika).

Po mnoho let koncertuje na četných kytarových festivalech a je členem porot – např. Forum Gitarre Wien, "Andrés Segovia" v Linares, Kytarový festival J. K. Mertze Bratislava, Festival Internacional de Guitarra Ciudad de Valladolid, "Festival Paganini" v Parmě, Festival de Guitarra de Elche, Comarca del Condado, Festival de Guitarra de Girona Costa Brava, "Segovia Guitar Week" a další.

Od roku 2018 do roku 2020 byl profesorem hry na kytaru na Konzervatoři "C. Monteverdi" v Cremoně, v roce 2020 na Konzervatoři "C. G. da Venosa" v Potenze a od roku 2021 pedagogicky působí na Konzervatoři "N. Rota" v Monopoli.