Martin Schwarz

Martin Schwarz

Martin Schwarz se narodil ve švýcarské Basileji do hudební rodiny, jeho otec byl dirigentem a matka baletkou. Na kytaru začal hrát jako samouk v 15-ti letech a první hodiny výuky hry začal navštěvovat v 19-ti letech. Poté studoval na Hudební univerzitě ve Vídni u Waltera Würdingera a Luciana Contini. Zúčastnil se mistrovských tříd u Huberta Käppela, Oscara Ghiglii, Alvara Pierriho a mnoha dalších. Pedagog, který ho nejvíce ovlivnil, byl David Russell.

Jako sólista a komorní hráč vystupuje Martin Schwarz v Rakousku, Německu, Polsku, České republice, Slovensku, Rusku, Itálii a Řecku. V roce 1997 a 1999 mu vyšly CD se skladbami Stefana Soewandiho "Echoing Silence" a "Dewa" (Kreuzberg Records Berlin).

Je jedním ze zakládajících členů kytarového kvarteta "Guitar4mation". S tímto souborem koncertuje již od roku 1993. Vydaná CD: 1996 "...From a Hidden Street" (Polski Nagrania Edition), 2006 "Pulse Sound Joy Heart", 2010 "Sonada del Alma", 2014 "Trans4mation" (všechna u vydavatelství Gramola, Vienna). Nové CD je od roku 2023 v přípravě.

Důležitou součástí jeho umělecké tvorby je aranžování a skládání hudby pro kytaru (od sólových skladeb až po aranžmá pro orchestr). Jeho skladby jsou publikovány u Productions D'Oz, Kanada.

Po mnoho let se věnuje pedagogické činnosti na různých hudebních školách v Rakousku.
V letech 2012–2016 vyučoval a dirigoval kytarový soubor na Hudební univerzitě ve Vídni.
V roce 2015 byl jmenován profesorem hry na kytaru na Univerzitě Antona Brucknera v rakouském Linzi, kde vyučuje pedagogický a umělecký obor bakalářského a magisterského studia. Mezi lety 2019 a 2022 zde působil rovněž jako vedoucí strunného oddělení.